To’g’ri va noto’g’ri fe’llar

Regular and irregular verbs.
To’g’ri va noto’g’ri fe’llar.

Bizga ma’lumki, oddiy o’tgan zamon hamda tugallangan hozirgi zamonda to’g’ri fe’llarga «ed» qo’shiladi.
Noto’g’ri fe’llar birida 2-formatda, yana birida 3-formatda yoziladi.

Past participle ikkiga bo’linadi.
Harakatni bajaruvchisiga ishora bo’lsa present perfect, bajaruvchi noma’lum bo’lsa present passive bo’ladi.
Har ikkisida ham noto’g’ri fe’llar 3-formatda yoziladi.

Noto’gri fe’llar besh xil turga bo’linadi.

1. Uchchala formati ham bir xil:
cost, hit, hurt, let, put, read, shut.

2. Ikkinchi va uchinchi formatlar bir xil:

build – built – built
buy – bought – bought
find – found – found
get – got – got
have – had – had

3. Birinchi va uchinchi formatlar bir xil:
become – became – become
come – came – come
run – ran – run

4. Uchchala format uch xil:
be – was/were – been
choose – chose – chosen
do – did – done
drink – drank – drunk
drive – drove – driven
eat – ate – eaten
fall – fell – fallen
fly – flew – flown
forget – forgot – forgotten
write – wrote – written

5. Birinchi va ikkinchi format bir xil:
beat – beat – beaten
(va boshqalar).

Quyidagi so’zlarda esa past simple’da «ed» qo’shiladi, past participle’da t harfi qo’shiladi:
burn – burned – burnt
learn – learned – learnt
dream – dreamed – dreamt
smell – smelted – smelt.

Shavkatjon

Fikr bildirish

Email manzilingiz chop etilmaydi. Majburiy bandlar * bilan belgilangan

Post comment

Saytni Tarjimalash »